Centrum Terapii Skoncentrowanej
na Przeniesieniu
 

Uznajmy, że przykładowy Tomek lub Kasia mają ogromną trudność w wystąpieniach publicznych lub realizowaniu zadań w obecności innych.

 

Są to dwa zupełnie niezależne od siebie przypadki.

 

O Tomku

 

Jego trudności przejawiają się głównie w pracy. Przygotowując się do prezentacji wyników zespołu, Tomek obawia się krytycznych uwag przełożonego i drwiny ze strony kolegów. Czuje, że wszyscy widzą jego niepewność i niekompetencję. To poczucie paraliżuje go od lat. Z tego powodu - choć chciałby - Tomek nie jest w stanie zapytać szefa o podwyżkę. Denerwuje go, że inni koledzy - o których myśli niekiedy, że w sumie nie są tacy sumienni, a i firma nie jest taka świetna, dawno już dostali awans.

 

O Kasi

 

Trudności Kasi pojawiają się raczej w jej życiu prywatnym. Od lat, z lęku przed tym, że inni będą oceniać i komentować jak jest słaba i jak sobie nie radzi - unika różnych zajęć, np. ostatnio zrezygnowała z kursu hiszpańskiego, choć bardzo lubi ten język. Często też dostaje silnego bólu brzucha zaraz przed wyjściem do clubu fitness. Kasia ćwicząc, nie może przestać myśleć, że inni mają świetną formę, lepiej wyglądają i dlatego, według niej, trener ich faworyzuje. Jednocześnie sama - skrycie - choć wstydzi się tego,  chciałaby być kiedyś przez niego pochwalona, niekiedy łapie się na myśli, że chce, by trener dostrzegł, jak sumiennie wykonuje jakieś ćwiczenie. Ze względu jednak na ogromy stres, mimo wykupionego karnetu, rozważa rezygnację z zajęć.

To tylko dwa przykłady. Takich sytuacji z gabinetu i życia codziennego znamy wiele.

 

Co na to powie terapeuta TFP?

 

W toku terapii psychoterapeuta TFP będzie starał się m.in. zrozumieć, jak Kasia i Tomek postrzegają siebie oraz jak widzą innych. Dlaczego myślą o innych jako krytycznych, niezadowolonych i wymagających, a o sobie samych, jako słabych i niekompetentnych. Zwróci też jego uwagę, co kryje się za chęcią Kasi, by zaprzestać udziału w zajęciach, a co za pragnieniem, by zostać dostrzeżoną przez trenera. Terapeuta TFP będzie nieustannie obserwował co się dzieje oraz jak Kasia czuje i myśli w obecnym "tu i teraz" podczas sesji terapeutycznej.

Z kolei w przypadku Tomka wspólna praca terapeutyczna mogłaby mieć na celu zrozumienie, co takiego blokuje go w wystąpieniach na tle zespołu i w rozmowie o potencjalnym awansie oraz czy na pewno wszystko, co Tomek odczuwa i myśli, a co ma wpływ na jego osobę w tej sytuacji, rozgrywa się świadomie i na powierzchni. Co Tomek myśli o swoich kolegach z działu? Co myśli o swojej firmie? Czy te opinie są stałe czy też zmieniają się w zależności od pewnych okoliczności?  Czy przypadkiem to, jak Tomek się czuje, nie jest sposobem przeżywania siebie i innych, który powielać się może w innych sytuacjach, jak na przykład w gabinecie?

 

Wierzymy i obserwujemy, jako terapeuci psychodynamiczni z perspektywą TFP, że systematyczna analiza i uświadomienie sobie tego, co czujemy i myślimy oraz przede wszystkim, analiza odczuć i reakcji w gabinecie psychoterapii, stwarza szansę na modyfikację naszego przeżywania i działania w stronę bardziej konstruktywnego.

“Case study”

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Centrum Terapii Skoncentrowanej na Przeniesieniu

Centrum Terapii Skoncentrowanej
na Przeniesieniu